Pojizerská bludička - výsledky

Historie SAC Bělá pod Bezdězem

Když se v říjnu v roce 1993 sešlo pár místních nadšenců cyklistiky, nikdo z nich určitě netušil, že se během několika let stanou dalším amatérským cyklistickým oddílem, působícím aktivně v naší republice. Plány sice měli všichni velké, ale protože nikdo nic podobného nezkusil (pokud nepočítáme veterány působící v ČKV Bělá), přeci jenom nezkušenost přibrzdila rozlet.

Přesto se ale ještě koncem roku podařilo sestavit stanovy klubu a nechat klub zaregistrovat pod názvem Spolek amatérských cyklistů se sídlem v Bělé pod Bezdězem. Cílem bylo navázat na kdysi úspěšný klub ČKV Bělá.

V prvním roce působení klubu SAC jsme se účastnili různých závodův ČR i zahraničí. Na těchto závodech členové klubu reprezentovali město a firmu ATMOS J. Cankař a syn v jednotných cyklistický dresech. Právě zmíněná firma se stala hlavním sponzorem od počátku působení klubu SAC až do dnešní doby. Po prvním roce úspěšné činnosti stoupla chuť i cíle členů SAC a v dnešní době pořádáme okolo 15 cyklistických akcí ročně. Kromě cyklistických výletů po okolí Bělé pod Bezdězem pořádáme závody pro děti i dospělé.

ČKV Bělá

Klub bicyklistů Bezděz v Bělé pod Bezdězem byl založen jako třetí cyklistický klub na boleslavsku dne 28. září 1895. Hned od založení se rozvíjela jeho cyklistická a cykloturistická činnost. Klub pořádal výlety na bicyklech po zemi české. Podle vyprávění pamětníků měli členové klubu svoji cyklistickou ústroj, modrou čepici, bílou košili s modrými pruhy a modré kalhoty – golfky.

Dne 12. září 1925 byla v Bakově nad Jizerou ustanovena Pojizerská župa cyklistů – ČÚJV, kde bělští cyklisté působili pod novým názvem ČKV Podolí – Bělá, později už jenom ČKV Bělá.

Ve čtyřicátých letech se rozvinula činnost závodní cyklistiky. Klub pořádal cyklistické závody v Bělé pod Bezdězem a zúčastňoval se cyklistických závodů po celých Čechách a na Moravě. Nejúspěšnější byl klub v době války, kdy byl nejlepší v Pojizerské župě cyklistů a byl srovnáván s pražskými kluby a cyklisty v Lounech.

V roce 1943 pořádal klub silniční závod o mistra Čech na Podbezdězském okruhu se startem a cílem na náměstí v Bělé. Titul mistra, na okruhu 18 km dlouhém (celkem 143 km) časem 4:11:35 hod. získal sparťan Veselý.

V poválečných letech činnost klubu pomalu ustávala a cyklistický klub ČKV Bělá zanikl. Na tradici navázal Spolek amatérských cyklistů v roce 1993.